Loading...

Kitap

We share our best ideas in our blog
Ana Sayfa / Sizin İçin / Kitap

Bugünü Yaşama Arzusu

Varoluşçu terapinin babası sayılan Irvin Yalom'dan dünyanın ilk gerçek grup terapisi romanı. Şu ya da bu zamanda hepimiz ölüm karşısında ne yapacağımızı merak etmişizdir. Kitap bir psikyatrist, çalışma grubu ve eski bir hastası arasında geçen olayları ele alıyor.

Julius eski hastası Philip Slate'i arayıp bulur. Philip için insanlarla ilişki kurmanın tek yolu sayısız kadınla yaşadığı cinsel ilişkilerdi ve Julius'un terapisi de bunu değiştirememişti. Şimdi ise Philip kötümser ve insan sevmez filozof Arthur Schopenhauer'i okuyarak kendisini iyileştirdiğini iddia etmektedir. Julius ve Philip en sonunda Faustvari bir pazarlık yaparlar. Philip, Schopenhauer öğretecek, buna karşılık da Julius onu terapi grubuna alıp insanlarla ilişki kurma yeteneklerini geliştirmeye çalışacak. Arayış peşindeki bu iki insan acaba birbirlerinin hayatlarını nasıl etkileyecek?

Kitaptan çarpıcı bir kaç cümle;

"Ondan vazgeçmeye istekli ve hazır olanlar dışında kimse hayatın gerçek tadını alamaz"

"Dün ve yarın yok. geçmiş hatıralar, gelecek özlemler yalnızca memnuniyetsizlik yaratır. Zihinsel sükunete giden yol şuanı gözlemekte ve farkındalığımızdan oluşan nehirde rahatsız edilmeden akıp gitmesine izin vermekte yatar"

Okureken kendinizden çok şey bulacağınız bir kitap. Eğer yaşamınızda bir şeyleri sorgulamaya başladıysanız bu kitabı okumanın tam vakti.

Comments